Ohjaajia

 

Jos haluat mukaan Balint-ryhmään, aloittaa Balint-ryhmän tai tietoa Balint-ryhmän aloittamisesta tai toiminnasta voit ottaa yhteyttä suoraan johonkin luettelon Balint-ryhmäohjaajaan tai Balint-yhdistyksen hallituksen puheenjohtajaan, sihteeriin tai muuhun hallituksen jäseneen.

TYÖNOHJAUS ja ALV: Lääkärilehti 42/2014, s. 2684, Kliininen työnohjaus on  arvonlisäverotonta.  (Potilaan hoitoon suoraan liittyvä työnohjaus arvonlisäverotonta.)

 

BALINT -RYHMÄOHJAAJIEN LUETTELO  (päivitetty 18.5.2017)

 

LL Eva Ahonen, ye, perhelääk. Espoo 050-5617490 eeva.ahonen@lep.fimnet.fi  voi ottaa  ryhmiä

LL Tuula Arvonen  ye, pt Vantaa 050-5482212 tuula.arvonen@pp.fimnet.fi  voi ottaa  ryhmiä

DOS Päivi Hietanen el, pt Espoo  0407362845, paivi.hietanen@fimnet.fi voi ottaa  ryhmiä

LL Kaarina Huuskonen el, pet, kunt. Espoo 040-964 4413  kaarina.huuskonen@fimnet.fi voi ottaa  ryhmiä

LL Erkki Kaila  ye  Helsinki  09-3104 8600 erkki.kaila@diacor.fi

LL Petri Karttunen ps, pt, psa, Oulu  040-8251183 petri.karttunen@mehilainen.fi  voi ottaa  ryhmiä

LKT, dos Matti Keinänen  ps, pt, pstk Turku 046-710 1045  matti.keinanen@pp.fimnet.fi voi ottaa ryhmän

LL Maaria Koivisto  ps, pt Helsinki  maaria.koivisto@fimnet.fi   voi ottaa ryhmiä

LL Leena Korhonen  ps,pt,yps Lappeenranta  leenamarja.korhonen@gmail.com ei uusia ryhmiä

LL Katriina Kourula  ps , Turku   Katriina.Kourula@gmail.com ei uusia ryhmiä

LL Levas Kovarskis  ps psa  Helsinki puh  040-5524274  leo.kovarskis@gmail.com ei uusia ryhmiä

LL Kristiina Kurki-Suonio    ps  08-315-7494

LL Marja Kylä-Utsuri, yl, perhelääk. Salo 040-7271990 marja.kyla-utsuri@fimnet.fi  voi ottaa  ryhmän

LL Irmeli Laurila  yl, pt  019-520 4501   irmeli.laurila@fimnet.fi ei uusia ryhmiä

LT Kristian Läksy  ps   Oulu   020-6354345                            

LL Hannu Makkonen   el , psa Helsinki  0405570019hannu.makkonen@kolumbus.fi     ei uusia ryhmiä

LL Anne Manninen  ps, pt   Hämeenlinna, puh 040-582 4994 voi ottaa  ryhmiä

LL Riitta Mäkelä    yl, pt  Helsinki   09-497 565 ei uusia ryhmiä

LL Kari Mölsä   el  Porvoo  puh 0400-713739   kari.molsa@pp.fimnet.fivoi ottaa ryhmiä

LL Marja Nick   ye   Helsinki   050-4332173   marja.nick@elisanet.fi ei nyt  uusia ryhmiä

LL Hannu Rahikkala  ps, pt, yps   Oulu   puh  044-3690 633, hannu.rahikkala@fimnet.fi voi ottaa ryhmiä

LL Aki Rovasalo  ps  Nurmijärvi  050 -374 7766 (virka-aikana, jätä viesti) aki.rovasalo@fimnet.fi voi ottaa ryhmiä

LT Outi Saarento  ps, pet  Oulu 0400-467 927  outi.saarento@ppshp.fi

LT, dos Pirjo Saarinen  ps, pt, yps Kuopio 044-7175203  pirjo.saarinen@live.fiei uusia ryhmiä

LL Anna-Maija Salmi  yl pt  Kontiolahti   013-257 220, 040-535 1084 voi ottaa ryhmän

LL Reima Santala ye, ps, pet Helsinki ja Lappeenranta, 050-4306802, reima.santala@gmail.com  voi ottaa ryhmiä

LKT Anja Siimes  el, pt   Helsinki  anjasiimes@icloud.com   050-5305413      ei uusia ryhmiä

LL Airi Suikkanen  ye    Vantaa    040-5500 581

LT Hannu Säävälä  ps, pt, psa-kandid (Therapeia)  Kontiolahti hannu.saavala@oulu.fi  040-537 3242 ei uusia ryhmiä

LKT Helena Taskinen  el   Helsinki  0406915523  helena.taskinen@gmail.com voi ottaa  ryhmiä

LT, prof  Markku Timonen  ye, ps  Oulu   040-8324883  markku.timonen@oulu.fi voi ottaa ryhmiä

LL Kristiina Toivola el, pt,  Turku   040-5063685  kristiina.toivola@sll.fimnet.fi voi ottaa ryhmiä

EL Martina Torppa  ye, el, S, Helsinki 0405123146  martina.torppa@helsinki.fi  voi ottaa ryhmiä

LL Markku T. Valli    ps pt  psa pstk   Helsinki    050-4435957  markku.t.valli@fimnet.fi

LL Risto Varis    ye, ps  Oulu  risto.varis@fimnet.fi   044-2638502 voi ottaa ryhmiä

LL Erkki Äärelä  ps, yps, pt, kivunhoidon erityispät, pstk, psa (IPA)Turku erkki.aarela@fimnet.fi     040-5361830 voi ottaa ryhmiä

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lyhenteet:

yl = yleislääkäri
ye = yleislääketieteen erikoislääkäri
ps = psykiatrian tai lastenpsykiatrian erikoislääkäri
pt = psykoterapeutti

pstk=psykoterapiakouluttaja
pet = perheterapeutti
psa = psykoanalyytikko
yps = yleissairaalapsykiatrian erityispätevyys

gps = psykiatrian ja geropsykiatrian erikoislääkäri

kunt = kuntoutuksen erityispätevyys
el = erikoislääkäri (muu kuin edellä mainittu)

S=Suomen Työnohjaajat ry:n jäsen